Prohlížet data

Květen 2024

Staráme se

Strach z bouřky a dalších projevů nevyzpytatelného počasí? I úzkosti Vašich mazlíčků se dají s dostupnými prostředky vyřešit

29. 5. 2024 • Autor

Majitelé domácích mazlíčků již ví, o čem je řeč. Nejen v letních měsících, kdy se náhle změní počasí, spustí se liják, vichr a bouřka je na problém „zaděláno“. Vašeho mazlíčka přepadne úzkost a panika. Jak z toho ven? Máme pro Vás několik tipů, jak zklidnit psa při těchto nepříjemných stavech.

Pozvolná adaptace na zvuky od útlého věku

Seznamujte Vašeho psa se zvuky různého původu, tónu a výšky hlasitosti již od ranného věku. Váš pes si tak snadno zvykne i na nenadálý hluk. Psi mají velmi citlivý sluch, proto vnímají naprosto jiné vjemy než lidé. Dokáže rozpoznat blížící se bouřku i pokud my ji zatím neslyšíme.

Nejčastější symptomy paniky a úzkosti:

  • Neklid, celkový třes,
  • stažený ocas i uši,
  • nejistý výraz očí,
  • štěkání, kňourání, vytí,
  • snaha utéct, nebo najít úkryt,
  • zrychlený dech a další.

Bezpečné zázemí, rozptýlení a odvrácení pozornosti

Přesto, že se snažíte se svým psem a jeho úzkostmi pracovat, i tak může být trochu bázlivý a strach z bouřky přetrvávat. Jakmile nastane situace, kdy se nebude cítit dobře a bude pociťovat nepříjemné až panické obavy, buďte mu nablízku. Vytvořte bezpečné zázemí, úkryt, nebo svou náruč. Mluvte na něj, jen pozor na přílišné chlácholení – to může být zcela kontraproduktivní. Váš pes musí i z vás cítit, že se „nic“ neděje a jste také v pohodě a beze strachu.

Snažte se odvrátit pozornost a plně ho zaměstnat, pokud je to možné. Nikdy psa za strach netrestejte, ani zvýšeným hlasem. Zaujměte klidný postoj a nabídněte interaktivní hru, nebo jinou činnost. Vhodné jsou i doteky, tak aby pes cítil bezpečí a jistotu, kterou mu můžete poskytnout. Buďte trpěliví a laskaví.

Funkční pamlsky a doplňky jako vhodná alternativa

Ke zklidnění a navození větší pohody u Vašeho mazlíčka může pomoci i podání funkčního pamlsku, nebo doplňku stravy. Většinou obsahují směs léčivých bylin, jako meduňku, kozlík lékařský, nebo třezalku. Dále je vhodné podávat doplňkové krmivo s obsahem CBD složkou, která minimalizuje úzkostné stavy. Pokud je panická ataka velmi silná, poraďte se se svým zvěrolékařem na vhodné medikaci.

Staráme se

I Váš pes se s chutí zakousne do sladkého ovoce a zeleniny. Pozor na toxické a těžce stravitelné druhy

22. 5. 2024 • Autor

Zřejmě nejednoho chovatele občas překvapí jeho psí miláček, když si sám „uloví“ okurku ze záhonku, nebo zralé šťavnaté jablko ze sadu. I psi, kteří jsou převážně krmeni masem si rádi pochutnají na sladkém ovoci a křehké křupavé zelenině. Víte, které druhy ovoce a zeleniny můžete Vašemu psovi s čistým svědomím nabídnout? Pozor na toxické a těžce stravitelné odrůdy.

Sladké a výživné ovoce

Stejně jako lidé i psi milují sladkou chuť. Dopřejte svému psovi kousky čerstvého, sezónního ovoce jako skvělý pamlsek a zpestření k běžné krmné dávce. Nejen, že si výtečně pochutná, zároveň si doplní denní dávku potřebných vitamínů a dalších živin nejen pro dobrý stav trávicího traktu.

Vhodné druhy ovoce pro Vašeho psa:

  • Jablka, hrušky, meruňky,
  • Banány,
  • bobulovité plody (borůvky, brusinky, maliny, jahody),
  • meloun, ananas, sladké citrusové plody a další.

Křehká a chutná zelenina

Někteří psi milují chroupání salátové okurky, zvlášť v letních měsících je příjemně ochladí a hydratuje. Dále nepohrdnou sladkou mrkví, batáty, brokolicí, nebo dokonce i paprikou. Příjem zeleniny významně ovlivňuje imunitní systém, harmonické trávení a vyživuje tkáně. Chutným způsobem dodají tělu vitamíny, vlákninu a minerální látky.

Benefity, které ovoce a zelenina přináší

  • Péče o dobrý stav trávicího traktu,
  • výživa pokožky, srsti i vnitřních orgánů,
  • snížení zánětlivých onemocnění,
  • zdroj vlákniny, vitamínů a minerálních látek,
  • podpora imunitního systému a vitality,
  • jedná se o zdravou a chutnou svačinku.

Pozor na některé druhy zeleniny a ovoce, které se psům velmi těžko tráví a mohou vyvolat zdravotní potíže

Některé druhy ovoce a zeleniny jsou pro Vašeho psa nevhodné, nebo přímo nebezpečné. Dbejte na správný výběr, předejdete tak zdravotním komplikacím jako je průjem, zvracení, nebo bolesti břicha. Vyhněte se například avokádu, kokosu, hroznovému vínu, cibuli, česneku, nebo pórku. Zelenina by měla být podávána převážně tepelně upravená pro její snazší stravitelnost. Nepodávejte Vašemu psovi zbytky zeleniny z kuchyně, která obsahuje sůl a koření.

Náš tip: Další variantou, jak dodat Vašemu psovi vitamíny ze zeleniny, nebo ovoce jsou zdravé svačinky s obsahem různých přísad. Vybírat můžete z kapsiček s obsahem zeleniny a masa, snacků s chutným ovocem, nebo kompletního krmiva s jedinečnou kompozicí ovoce, nebo zeleniny.

Staráme se

Péče o malého hlodavce u Vás doma? Zábava i potěšení z čiperného parťáka

15. 5. 2024 • Autor

Pokud jste se rozhodli, že Vaši domácnost bude sdílet malý křeček, osmák, pískomil, zakrslý králík, nebo třeba morče, buďte si jisti, že se rozhodně nudit nebudete. Tito mazlíčci vykazují nekonečnou vitalitu a energii. Můžeme se od nich s radostí učit. Stále mají chuť si hrát a uvítají Vaši pozornost.

Vytříbený jídelníček aneb potěšte chuťové pohárky malého hlodavce

Pokud nemáte ideální prostor pro většího mazlíčka, hlodavec je tou pravou volbou. Jeho chov je finančně nenáročný, a hlavně ho s přehledem zvládnou i děti. Na čem si vlastně malí hlodavci nejvíce pochutnají?

  • Mezi oblíbené krmivo patří dle druhu hlodavce obiloviny jako je ječmen, pšenice, nebo oves. Hlodavci si dále rádi pochutnají na vojtěšce, kukuřici a slunečnici. Zvolit můžete i extrudované pelety a směsi šité na míru právě zvolenému hlodavci dle jeho velikosti a dalších preferencí.
  • Doplňkové krmivo může obsahovat sušené ovoce, zeleninu a bylinky. Bude to pro Vašeho mazlíčka vítaná změna a rád si smlsne na sladkém usušeném jablku, nebo mrkvi. Vhodným výběrem sušených bylinek podpoříte zdravé trávení, imunitní systém a vitalitu. Některé bylinky působí protizánětlivě, desinfekčně, podporují zdravou chuť k jídlu, zklidňují, nebo působí pozitivně na dýchací cesty. Možností je nespočet.
  • Jemné a křupavé seno jako delikatesa vhodná nejen pro zimní období. Obsahuje vysoký podíl vlákniny a vitamínů. Kvalitní seno má skvělou chuť a nezaměnitelnou vůni. Luční seno je výbornou volbou díky obsahu různých bylin. Příznivě působí na správný chod trávení a vylučování. Malí hlodavci si příjemnou formou obrousí zuby. Zároveň je pro ně nesmírná zábava stavět si z většího množství sena hnízda a úkryty.

Den ve znamení her a zábavy

Jak už bylo zmíněno, hlodavci jsou vysoce aktivní tvorové. Vymezte jim prostor pro zábavu, pohyb a pořiďte jim hračky, které s radostí uvítají. Kolotoče, prolézačky, úkryty, domky a další vychytávky díky nimž se zabaví na nekonečně dlouhou dobu. Užijte si příjemné chvíle s roztomilým a zábavným společníkem. Bude rád za každou aktivitu, kterou vynaložíte ke společným hrám. Vhodně zvolené hračky zpestří hlodavcům program a mohou pomoci i při nezbytné péči o chrup.

  • Dokonalé úkryty z přírodních materiálů (tráva, seno, sláma a jiné přírodniny).
  • Velmi oblíbené běhací kolo. Neustále rotující kotouč, ve kterém hlodavec běhá účinně podporuje aktivní způsob života a přináší psychickou pohodu.
  • Prolézačky jsou dalším oblíbeným prvkem klecí a kotců. Poskytují jak úkryt, tak zábavné vyžití.
  • Dřevěné, dentální hračky určené ke kousání a potřebnému obrušování chrupu.
  • “Jedlé“ hračky jsou velmi oblíbenou volbou pro každého hlodavce. Sušená zelenina, ovoce, seno, bylinky a další pochoutky.

Potřeby pro péči o hlodavce a další vychytávky

Péče o malého hlodavce zahrnuje nejen krmení, ale i starost o drápky, chrup, srst, nebo pokožku. Některé úkony zvládnete sami doma, s jinými Vám ochotně poradí a pomůže zvěrolékař. Kromě jemné pečující kosmetiky jistě využijete i další pomůcky:

  • Chladící podložky hlodavci velmi ocení v horkých dnech.
  • Vycházka s mazlíkem? I to je možné, pokud mu bude vyhovovat nosit postroj či vodítko.
  • Odpuzovače a čističe využijete k dezinfekci klecí, zajistíte tak hygienicky bezpečné prostředí.
  • Antiparazitní prostředky s účinnými složkami proti napadení parazity.

Čím uděláte radost Vašemu mazlíčkovi, bude to nová hračka, postroj na procházku, nebo raději něco dobrého na zoubek?

Staráme se

Venčení koček, nebo dokonce klidná procházka parkem? Pouze postroj nestačí, bez řádné přípravy můžete přivodit kočce zbytečné trauma

7. 5. 2024 • Autor

Jak jistě víte každá kočka uvítá svůj vlastní klid a rozhodně nedělá nic na povel. Sama si určí, co je pro ni vhodné a příjemné. Tak musíme přistupovat i k venčení, pokud si myslíte, že bude pro Vaši kočku přínosné. Příprava je nezbytná a je důležité začít již v útlém věku, starší kočku stěží naučíte novým „kouskům“. Pokud bude Vaše kočka s venčením svolná, užije si s radostí pobyt venku, který ji náramným způsobem zpestří život.

Kdy a jak začít? Především postupně s citlivostí a trpělivostí

Kočky jsou svéhlavé, rozhodně na ně nespěchejte s učením se nových věcí. Sama musí přijít na to, zda ji určitá aktivita bude plně vyhovovat. Jako první bod je nezbytné nechat Vaši kočku zvyknout si na obojek. S velkou trpělivostí ji zkoušejte obojek nasadit, tak aby získala důvěru. Nechte ji ho prohlédnout, nechat ho k dispozici i jako hračku, chvalte ji a odměňujte pamlskem. Následuje fáze vyzkoušení vodítka. Pozvolna, jen v klidu domova. Trénink a cvik dělá mistra.

První procházka venku mimo bezpečí domova

Pečlivě promyslete směr procházky, tak aby byla pro Vaši kočku co nejvíce zajímavá a příjemná. Straňte se ulice, kde za každými vrátky číhá rozzlobený pes. Nezpůsobujte kočce zbytečný stres, nebo potažmo i trauma. Dejte přednost klidné části zahrady, nebo parku. Postupně ji nechte zvykat na různé situace, ale zároveň ji buďte maximální oporou. Musí cítit, že u Vás bude vždy v bezpečí, respektive ve Vaší náruči.

Pravidla, která sníží riziko jakékoliv psychické i fyzické újmy při pobytu venku

  • Dobře padnoucí obojek s vodítkem je základ. Lze použít i komfortní postroj, pokud se bude v něm Vaše kočka dobře cítit.
  • Ze začátku postačí pár minut pobytu venku a v přírodě. Intervaly postupně prodlužujte.
  • Zvolte chráněný prostor bez ostatních zvířat pro pohodlnou aklimatizaci. Časem si zvykne na ruch venkovního života, nezvyklé zvuky i setkání s dalšími živočichy.
  • Nechte Vaši kočku prozkoumat to, co ji nejvíce zajímá, různá zákoutí, křoví, nebo ji nechte vylézt na strom za Vaší asistence, pokud ji to bude lákat.
  • Antiparazitní prostředky ochrání před nechtěnými parazity.
  • Přizpůsobte venčení s ohledem na počasí tak, aby se Vaše kočka cítila v bezpečí a spokojeně.
  • Na procházku můžete vzít s sebou funkční pamlsek s catnipem. Odměna, skvělá chuť i snížení případného stresu se vždy hodí.
  • V neposlední řadě myslete na to, že kočka za Vámi na vodítku nebude chodit jako poslušný pejsek. V tomto případě se musíte Vy podvolit a citlivě přizpůsobit jejím potřebám.

Umožněte Vaší kočce pobyt v zahradě, nebo parku tak, aby byla spokojená z objevování nových podnětů. Psychická pohoda je nezbytná pro zdravý aktivní život. Každodenní krátká procházka bude mít příznivý vliv na její celkovou vitalitu a bude se těšit na další zážitky. Přirozeným způsobem tak bude rozvíjet i své lovecké instinkty.