Představte si, že chodíte po sněhu bosi a mezi studenou zemí a bříškem máte pouhých pár centimetrů. Pejsci vyžadují v zimě více péče, myslete na ně. Nejnáchylnější k nemocem jsou štěňata a senioři.

Jak pečovat o pejska v zimě

Jak pečovat o pejska v zimě

 

Pozor na pojídání sněhu

Samotný sníh pejskům obvykle nevadí. Pouze dávejte pozor, aby ho nepojídal. Studené do žaludku jim nesvědčí a může způsobit i zánět, proto doporučujeme nosit na delších procházkách vodu o pokojové teplotě v termosce.

Ošetřete tlapky

Co ale pejskům vadí hodně, je posypová sůl. Jemnou kůži mezi polštářky rozežírá a ta může popraskat. Po každé procházce tlapky opatrně vymyjte vlažnou vodou a namažte vazelínou nebo hodně mastným krémem. Pejsek bude ze začátku možná trochu protestovat, ale nakonec vám bude vděčný.

Omezte koupání

Když klesne teplota pod bod mrazu, koupání pejska dobře naplánujte. Nejlepší doba je po večerním venčení. Srst schne minimálně 10 hodin. Pomozte si fénem na nízký stupeň foukání. Rychlá změna teplot pejskům dobře nedělá.

Oblečte ho

Už dávno neplatí, že psí oblečky nosí jenom fajnovky. Pro štěňátka a starší pejsky je to nezbytnost! Pejsek potřebuje po celý den sucho, teplo a závětří. Zima dokáže probudit nedoléčené nemoci a bolavé klouby.

Venkovním pejskům upravte stravu

U pejsků, kteří žijí v bytě, úprava stravy není nutná, ale pejsci, kteří tráví zimu v kotcích, potřebují přijímat více potravy. Tuk je totiž výbornou termoizolační vrstvou a zásobárnou energie. Krmení je dobré podávat 2x denně, trochu ho i přihřát a doplnit vodou, protože psi obecně v zimě méně pijí. Zároveň také hlídejte vodu v misce. Nikdy nesmí zamrznout!

 

Sledujte celou zimu pejska, jestli není schoulený. Pakliže jej najdete v klubíčku s nohama pod tělem, je potřeba najít mu místo v domě někde u topení. Hrozí riziko podchlazení, které pro pejsky bývá fatální.