Psí štěkot může mít několik různých příčin. Může představovat větu „nakrm mě“, „hraj si se mnou“, „blíží se nebezpečí!“ nebo „cítím se sám“. Ke štěkání tedy primárně nepřistupujte jako k problému, pes vám chce jenom něco říct. Problémem se to stává až ve chvíli, kdy pejsek štěká z nudy nebo ze strachu.

Jak odnaučit psa štěkat

Jak odnaučit psa štěkat

Proč pes štěká?

Dříve než se pustíte do odnaučování, je třeba zjistit, proč má pejsek tendenci se neustále projevovat. Bývá to samota, která pejska trápí. Štěkot může přerůst až ve vytí.

Pokud pejsek štěká na konkrétní podněty, např. projíždějící cyklista, zkuste poprosit kamaráda, aby vám situaci pomohl nasimulovat. Štěkání zkuste povely utlumit, ticho odměňte pamlskem a pochvalou.

Jedním z nejčastějších důvodů pro štěkot ale bývá obvykle strach. Obecná představa hrozivě vypadajícího štěkajícího psa je ve skutečnosti pouze obava z neznámého: „Nechoďte ke mně, nebo se budu bát,“ říká ten obrovský pes za plotem. Správně hlídací pes nehrozí zbytečně, reaguje až v momentě, kdy je narušeno jeho teritorium a štěkotem upozorní majitele, že se děje něco neobvyklého.

Jak se štěkání zbavit?

Nejdůležitější je povel „Ticho!“ – používejte pokaždé stejný. S tréninkem je nejvhodnější začít už od štěněcího věku, tehdy se prvně hlasitější povaha začíná projevovat.

Jak zjistit, jestli pes neštěká ve vaší nepřítomnosti? Nechte ho doma a chvíli počkejte za dveřmi nebo si odskočte k sousedům. Dobu, po kterou jste pryč, postupně prodlužujte. Po pár cvičeních si pejsek uvědomí, že strach není třeba a na samotu v klidu si zvykne.

Skvělým prostředkem k zabavení pejska a odstranění štěkotu, jsou i interaktivní hračky, ve kterých se ukrývají pamlsky.

 Obojek proti štěkání

Nebojte, nejde o žádné drastické řešení s elektrošoky. Obojek čeká na zvukový projev psa a při prvním zaštěkání vydá audiosignál s korekčním impulsem. Jeho intenzita závisí na zvoleném režimu. Pokud pes pokračuje ve štěkání, zvukový signál reaguje maximálně 5x, pak se proces zastaví.

 

Štěkot je pro pejska přirozený způsob, jak projevit obavy i radost. Je tedy na vás, abyste vyhodnotili, jestli jsou reakce pejska pro vás časté v únosné míře, nebo ne.