Chystáte se na dovolenou k moři a svého psího parťáka plánujete vzít s sebou? Pojďme se podívat na to, co podniknout, aby to pro vás oba byl co nejmenší stres.

Před odletem

  • jako první si ověřte, zda vámi vybraná letecká společnost zvířata přepravuje a za jakých podmínek – informace najdete na internetových stránkách aerolinek
  • zkontrolujte si, zda můžete zvíře přepravit do cílové země – nejověřenějším způsobem bude kontaktovat ambasádu
  • pro psa musíte mít připravené doklady – pas a potvrzení od veterináře
  • při cestování do státu v Evropské unii musí být pes označen mikročipem, nebo mít jasně čitelné tetování
  • zjistěte si, jací parazité se v destinaci vašeho pobytu vyskytují, a ošetřete psa nad povinný rámec
  • myslete včas na očkování a odčervení
  • nezapomeňte ani na sérologii na vzteklinu, která je v některých zemích vyžadována – musí být provedena v certifikovaných laboratořích.

Bude pejsek s vámi na palubě, nebo v nákladovém prostoru?

Pro psa musíte předem rezervovat místo v letadle. Buď může cestovat jako kabinové zavazadlo s vámi na palubě, nebo v nákladovém prostoru jako odbavené zavazadlo. Co o tom rozhoduje?

  • S vámi na palubě – pes do 8 kg váhy v zamykatelném boxu s maximálním rozměrem klasického příručního zavazadla. Neváhejte s rezervací místa, neb aerolinie omezují počet zvířat na palubě.
  • V nákladovém prostoru – se přepravují těžší a větší psi. I v nákladovém prostoru musí být umístěny do přepravního boxu, který se pevně upevní k podlaze.

Při rezervaci místa pro psa si připravte informaci o plemeni, váze vašeho psa a rozměrech přepravky.

Cestování se štěnětem

Počítejte s tím, že vás do některých zemí Evropské unie nepustí dřív, než vaše štěně dosáhne 3 měsíce věku. Konkrétně jde o: Itálii, Kypr, Polsko, Francii, Španělsko, Švédsko, Lucembursko, Velkou Británii, Irsko, Maltu. Do ostatních zemí lze cestovat i s mladšími štěňátky, pokud mají pas, a nepřicházejí do styku s volně žijícími zvířaty.

Krmení před odletem

Mnohdy se setkáte s tím, že samotné aerolinky vydají doporučení, kdy a zda psa nakrmit. Sami ovšem svého chlupáče znáte nejlépe, takže dejte na osobní zkušenost. Pokud ho nakrmíte pár hodin před odletem, mohlo by se stát, že mu bude špatně. Pitný režim je pravým opakem – psa ještě před vstupem na letiště vyvenčete a dejte mu napít před vložením do přepravky.

Tip s pitím – misku s vodou můžete dát předem do mrazničky a vložit ji následně do přepravky. Nezapomeňte ani na prázdnou láhev a naplňte ji hned po bezpečnostní kontrole, nebo vodu kupte přímo v obchodech na letišti.

Na letišti se psem

Určitě dorazte alespoň 3 hodiny před časem odletu. Prvně se odbavíte vy, a pak přijde na řadu váš psí parťák. Letušky nejdříve zkontrolují všechny potřebné doklady a očkování. Doporučujeme doma alespoň dvakrát ověřit, že je máte opravdu s sebou. Pokud máte většího pejska, který s vámi nemůže přímo do letadla, bude potřeba najít místo k odbavení psa. Na mnoha letištích najdete už piktogram psa u míst k odbavení. Pakliže nic takového na letišti nebude, hledejte odbavení nadrozměrných zavazadel.

Po najití místa pro odbavení pejska, nejprve projde skenerem přepravka. Až potom do ní dáte psa. Každá aerolinka má jiné podmínky – některé přikazují vodu, deku, nebo náhubek. Vše si nastudujte na webových stránkách. Poté už jen předáte svého psího parťáka v přepravce zaměstnancům letiště, kteří jej přepraví do nákladového prostoru.

 

Neříkáme, že na poprvé to bude brnkačka. Jakmile se na to ale připravíte, budete mít vzpomínky jen na parádní společnou dovolenou!

Co se vám bude hodit při společném létání?

PS: Netroufáte si na letadlo? Máme pro vás článek o společném cestováním v autobusu a vlaku