Radost z pohybu je pro psy přirozená. Abyste si mohli užívat procházky nebo společné běhání, chce to mít kosti a klouby v perfektní kondici. Užívání kloubní výživy pro psy jako prevence je často podceňováno. Pokud spoléháte na přísun potřebných látek z krmiva zbystřete. Obzvlášť, jestli se váš chlupáč nachází v etapě, kdy kloubní aparát doslova volá po intenzivnější péči.
Kloubní výživa pro psy – kdy ji rozhodně nasadit?
Prvně se zastavíme u štěňat. V případě, že vám doma dělá radost štěně velkých a obřích plemen, o kloubní výživě už jste určitě slyšeli. Je třeba ji nasadit co nejdřív, abyste se vyvarovali častým genetickým a vývojovým vadám kloubní soustavy. Problémy mohou ovšem potkat i štěňata miniaturních plemen (čivava, pražský krysařík, jorkšír nebo jezevčík). Ty často trápí nepříjemné vykloubení čéšky (luxace pately). I v těchto případech je správně zvolená kloubní výživa skvělou prevencí.
Speciální kategorií jsou psi se zvýšenou zátěží, nehledě na jejich velikost nebo věkovou kategorii. Zdraví vazů, šlach a chrupavek je pro sportovní kariéru nesmírně důležité.
Častými pacienty u veterináře jsou starší a obézní psy, které nejčastěji trápí artróza, artritida, záněty a bolesti kloubů. Mnohdy jde o onemocnění bez šance úplného uzdravení, proto je vhodné doplňky stravy podávat i za stavu, že pes nemá žádné zjevné obtíže.
Léčení po operaci, úrazu nebo při onemocnění
Doteď jsme mluvili o kloubní výživě jako o prevenci. Pak jsou ale nechtěné situace, kdy je třeba nasadit ji v rámci léčby. Netroufáme si pouštět se do rozborů. Vhodný přípravek stanoví pouze veterinář na základě diagnózy. Pozorujete u svého psa po úrazu nebo onemocnění kulhání, obtížné vstávání nebo celkovou nechuť k pohybu? Objednejte se co nejdřív ke svému veterináři.
Kloubní výživa – tolik možností. Jakou zvolit?
Nemůžete se vyznat v tom, jaký doplněk stravy zvolit? Vždy berte v potaz, zda kloubní výživu potřebujete na prevenci nebo v rámci léčení. Existují speciální výživy s ohledem na věk, my si ale rozebereme jednotlivé formy přípravku.
1) Tekuté sirupy
Patří mezi nejoblíbenější díky vysoké chutnosti a snadnému dávkování. Navíc mají nejrychlejší vstřebatelnost účinných látek. Z toho důvodu je obsah složek nižší a sirupy jsou vhodné pro dlouhodobé užívání. Výhodou je též, že viditelný efekt nastává již po několika dnech. Proto pokud má váš pes bolesti, nebo kulhá, je optimální sáhnout po tekuté formě kloubní výživy.
2) Prášky a tablety
Nejoblíbenější volba, co prevence týče. Volte vícesložkové komplexní preparáty s obsahem glukosaminu, kyseliny hyaluronové a kolagenu. Dle veterinářů je ideální užívat kloubní výživu v pravidelných 2-3 měsících kúrách s 1-2 měsíční pauzou.
Jak jste na tom vy? Podáváte svému nejlepšímu čtyřnohému příteli kloubní výživu pravidelně, nebo jen v krizových situacích?